Podstatné od nepodstatného

Podstatné od nepodstatného

Zviera má nos, alebo ňufák?
Je to až tak podstatné a dôležité bazírovať na správnosti slova u školopovinných detí? Dieťa síce označilo správe miesto na tvári zvieraťa, ale neuviedlo správnu definíciu, a namiesto ňufáka napísalo nos.... strhuté body..... znechutenie.... zlá známka.... ešte sa mu deti vysmievali....

No stále rozmýšľam, či to naše školstvo poskytuje to, čo naše deti posúva vpred, to čo potrebujú k svojmu životu. Mám pocit, že sa vôbec nič nezmenilo od tých čias, čo som v laviciach sedela ja. Kopec informácií, ktoré si dnes už nepamätám, kopec hodín strávených za knihami len preto, aby som niekomu dokázala, že sa tu nič nehovoriacu teóriu zvládnem naučiť a získam vysokoškolský diplom. Pamätám si, ako nás profesor marketingu na vysokej škole vyhadzoval zo skúšok len preto, lebo sme zabudli uviesť 2 odrážky z 20 tich .... a už sme boli za dverami..... nový termín.... Nechápem, načo to vlastne bolo? Čo mi to malo akože do života z marketingu dať? Veď keď nebudem niečo vedieť, tak si to vyhľadám. Akú zručnosť, alebo vedomosť mi to dalo? Že sa viem nabifliť nejaké skriptá? Alebo to bolo len o dôležitosti pána profesora, ktorý si týmto dopĺňal vlastné ego a dokazoval svoju moc? Neviem....

Čím ďalej sa zamýšľam nad tým, že práve školy, kde naše deti trávia toľko času by mali byť miestom a priestorom na kreativitu, rozvoj vlastných osobnosti , kde by mali deti dostávať priestor vyjadriť svoje myšlienky a zároveň mali spoznávať aj základné životné hodnoty, ktoré by samozrejme mali byť podporované rodinou. Kde v školách sa učí aké dôležité sú ľudské hodnoty? Kde je povedané akú generáciu chceme z našich detí mať, k akým hodnotám ich máme vychovávať? Aké ľudské hodnoty má vlastne Slovák? Každá národnosť má svoje špecifiká, aké hodnoty máme my, Slováci? Možno by to bolo zaujímavé zistenie. Čestnosť, spravodlivosť, morálka, rodina, dobrosrdečnosť.... :) ?

Kde majú deti predmet príprava na rodinu? Čo všetko obnáša manželstvo? Ako dôležitý je rozvoj ich vlastných osobností, ako sa hľadať a nájsť svoj priestor na tomto svete? Ako si vybrať povolanie a ako je to dôležité pre vlastný život?

Nikde.... tieto informácie lietajú niekde v časopriestore s nechávame to na rodičov, z ktorých niektorí to riešia, iní neriešia, veď to nie je podstatné.... .
A potom tu máme generáciu zmätených ľudí, ktorí častokrát nevedia čo so sebou a počet psychologických ambulancií sa periodicky zvyšuje.... no veď dôležité je, aby dieťa vedelo odrapkať teóriu, aby dostávalo dobré známky za nabiflené vedomosti a správne výrazy.
Ale to, či si dieťa získané vedomosti udrží, a či ich použije v praxi to ukáže až čas....

A pritom by stačilo oddeliť podstatné od nepodstatného.....

Za seba môžem povedať, že z tých 20 marketingových odrážok som nepoužila ani jednu.
Takže verím, že rozdiel medzi nosom a ňufákom nebude pre život až tak veľmi podstatný.....

Krásny deň plný zmysluplných zážitkov.... :)

Image